Στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία η πρώτη Εκδήλωση του Συλλόγου μας για την Πανσέληνο της 12ης Αυγούστου 2022 που πραγματοποιήθηκε στην Ακρόπολη της Αρχαίας Μυωνίας ( ΕΚΑΤΡΑΧΗ ) Αγίας Ευθυμίας . Ο πρόεδρος Παν Αγαπητός στον χαιρετισμό του δεσμεύτηκε στην καθιέρωση σε συνάντηση όλων μας σε κάθε Αυγουστιάτικη Πανσέληνο δίνοντας το μύνημα σε μέλη & φίλους ότι ο σκοπός του Συλλόγου μας θα επιτευχθή εφόσον θα είμαστε ενωμένοι σε μια μεγάλη αγκαλιά.
![](https://archaiamyonia.gr/wp-content/uploads/2022/12/298784667_10229429433419299_1239308594649282615_n-807x1024.jpg)
Στην συνέχεια η Γενική Γραμματέας Μαίρη Κυδωνάκη διάβασε την ιστορία της Αρχαίας Μυωνίας σύμφωνα με τα Φωκικά του Περιηγητή Παυσανία αλλά & τα ευρήματα της περιοχής ενώ το Αρχαίο κείμενο απήγγειλαν η Ηθοποιός-Σκηνοθέτης κ Ανδριανή Μπαρτσώτα & ο Συνθέτης κ Νίκος Ξένος . Η Εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τηλεσκοπική παρατήρηση από όλους & ομιλία από τον Αντιπρόεδρο του Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Φωκίδας
![](https://archaiamyonia.gr/wp-content/uploads/2022/12/298026048_10229429432299271_8311203189643555163_n-771x1024.jpg)
” ΑΧΥΡΟΣΤΡΑΤΑ ” καθηγητή κ Γιώργου Ζωγράφου ο οποίος απάντησε & στις ερωτήσεις όλων. Μας τίμησαν με την παρουσία τους: ο Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Δελφών Ανδρέας Σολτάτος , ο Πρόεδρος του Συλλόγου Αγιοευθυμιωτών Σπύρος Κυριάκης , μέλη του Τοπικού Συμβουλίου , καθώς & η Πρόεδρος του Καλλιτεχνικού Εργαστηρίου Ιτέας κ Νάντια Μαντά . Επίσης συμμετείχαν τα μέλη ΔΣ Κόκκινος Γιάννης, Χατζηαντωνίου Γιώργος , Γιάννης Παπαϊωάννου αλλά & πολλά μέλη του Συλλόγου μας . Μεγάλη μας έκπληξη η παρουσία του αντεπιστέλλοντος μέλους μας κ Ευθυμίου Παπαϊωάννου. Ευχαριστούμε θερμά όλους- όσοι μας τίμησαν με την παρουσία τους με την υπόσχεση του επόμενου ετήσιου επετειακού ραντεβού μας.
Εκδήλωση για την Πανσέληνο της 12ης Αυγούστου 2022
![](https://archaiamyonia.gr/wp-content/uploads/2022/12/c5fea086-7c15-4f53-8538-c6433d5648fb-1024x606.jpg)
![](https://archaiamyonia.gr/wp-content/uploads/2022/08/Αφίσσα-718x1024.jpg)
![](https://archaiamyonia.gr/wp-content/uploads/2022/08/Εκατράχη-Πρόσκληση-1024x663.jpg)